Anti-Decubitik

Amaç;
Vizyobed® (Havalı Yatak) Anti-Decubitik yatak; basınçtan kaynaklı yatak yaralarına çözüm amacıyla tasarlanmış ve üretilmiştir.
Bası yaraları ve bu yaraların tedavi süreçleri çok zahmetli ve ekonomik açıdan da oldukça pahalı süreçlerdir. Havalı Yatak ya da Anti Dekübitik yatak kategorisinde yer alan Vizyobed’in asıl amacı yara oluşumunu engellemektir. Böylece oluşacak yaralardan dolayı ortaya çıkan tedavi maliyetlerinin önüne geçmek,personel maliyetini düşürmek ve zamandan tasarruf etmektir.
Yapılan çalışmalar yaranın oluşum sürecinin temel olarak üç ana nedene dayandığı gözlenmektedir.

  • 1- Basınçtan kaynaklı kan dolaşımındaki aksaklığa bağlı
  • 2- Terleme, idrar v.b. ıslaklığa bağlı
  • 3- Sürtünmeden kaynaklı

Mevcut havalı yataklardan en belirgin farklılık,yaranın oluşumuna neden olan bu üç temel hususu gözlemledikten sonra buna çözüm olabilecek bir ürün tasarlandı ve Vizyobed bir sistem olarak ortaya çıktı.
Çözüm ve Kullanım
Öncelikle hasta üzerinde uzun süre aynı pozisyonda yatmasından kaynaklı oluşan basıncı A-B sistemiyle dağıtmaktadır.
İki farklı özellikli ürün bulunmaktadır.

  • 1. Vizyobed Plus; Plus yataklarla bir dolu bir boş hava hücresiyle 5 dk.lık devirler ve 1 dk.lık geçişlerle aynı noktadaki basınç tamamen ortadan kalkmaktadır.
  • 2. Vizyobed Pro; Pozisyon veren (Pro modeli) yatakta ise hasta olduğu yerde 30 derecelik açıyla 5dk.sağa 1dk düz geçiş pozisyonunda 5.dk. sola yine 1 dk. düz geçiş pozisyonuna alarak tek noktadaki basınç, vücudun farklı noktalarına dağıtılarak yara oluşumunun birinci nedenini ortadan kaldırmaktadır.

Sistem 2 pompadan oluşmaktadır. 1. Pompa basınç dağıtma amacıyla kullanılır. 2. Pompa ise ortam havasını sürekli hastanın sırtına üfleyerek (yatak üzerinde bulunan özel kanallar yardımıyla) terlemeyi engellemektedir. Bu maksatla yara oluşumuna neden olan ikinci ana neden de ortadan kaldırılmıştır. Aynı zamanda her iki pompa birbirlerinin yedeği konumundadır.

Her iki Anti Dekübitik (havalı yatak) yatak modelinde de hasta olduğu yerde her hangi bir sürtünmeye maruz kalmadan basınç dağıtıldığı için sürtünmeden kaynaklı yara oluşumu da çözümlenmiştir.
Böylece sistem bir bütün olarak yara oluşumunu engellemektedir.

Vizyobed Anti dekübitik yataklarda 4. Giriş oksijen paneline direk bağlanması için tasarlanmış, varsa yaraya konsantre oksijenle yara iyileşme evresine konsantre oksijen desteği sağlanabilmektedir. Yatak hava hücreleri birbirinden bağımsız olup olası bir hücrenin zarar görmesi halinde diğer hücreler etkilenmeden kolayca değişimi sağlanır.

Vizyobed Anti Dekübitik yatak üzerindeki çarşaf (şilte) esnek poliüretan sıvı geçirmez ve hava geçirgenliği olan bir maddeden üretilmiştir. Antibakteriyel ve tekstillerle beraber yıkanabilir yapıdadır.

Dikkat edilmesi gereken asıl unsurlar ise havalı yatağın üzerine alez tarzı hava geçirgenliğini engelleyen materyallerin serilmemesidir. Günlük kullanılan çarşaflar gergin ve kat izi olmayacak bir şekilde serilmesi koşuluyla kullanımında bir sakınca yoktur.

Vizyobed Anti Dekübitik için önerimiz  hastanın başının altına yastık dahi konulmamasıdır. Yastığın temas ettiği omuzlarda yara oluşumu gözlemlenebilmektedir. Yatak akordeon sistemine sahip olduğundan hasta karyolasıyla kafa kısmı kaldırıldığında yatak bu pozisyonu alır ve yastığa ihtiyaç kalmadığı görülür.

Yara Önleyici ve Yara Tedavisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir